Az atlasz elérése, bejelentkezés

Az atlasz.elte.hu elérése korlátozva van. Nem lehet bárhonnan elérni. Jelenleg az ELTE, a BME és az MTA hálózataiból lehet elérni. Ez a korlátozás igény szerint bővíthető bármely hazai vagy külföldi egyetem/kutatóintézet hálózatával. Biztonsági okokból viszont nem szeretnénk túl nagy nyitást.

Interaktív használat

Interaktívan elsősorban és szinte kizárólag karakteresen (parancsoros) lehet használni. Valamekkora unix vagy linux tudás szükséges az atlasz használatához. Erősebb linux tudással több mindent lehet csinálni a gépen, kevesebb tudással kevesebbet.

SSH protokollal lehet belépni az atlasz.elte.hu néven elérhető fejgépre. A fejgép ssh kulcsának lenyomata:

RSA key fingerprint is 39:7e:71:24:12:87:0d:6e:29:ab:29:bf:94:21:3d:af.

Lehetséges SSH publikus kulccsal is belépni az atlaszra, nem kell feltétlen a jelszó. Kerberos tickettel jelenleg nem lehet belépni az atlaszra. (Az atlasz csak félig kerberizált.)

File feltöltés, letöltés, file-ok elérése

Az atlasz csak ssh protokollon érhető el. Csak a ELTE, BME és az MTA hálózataiban lévő gépekről érhető el. Az atlaszon nincsen sem web szerver, sem ftp szerver. Az atlaszon a home (a /users hierarchia) és a project terület (a /project hierarchia) minden belső node-on ugyanúgy látszik, a fejgépen is, a számoló node-okon is. Viszont a számoló node-on lévő /tmp az lokális, minden számoló node-on van egy, de ezek különböznek. A lokális adataidat a feldolgozás befejeztével mentsd el a home vagy a project területre. Az atlasz tűzfal mögött van, az indítható kapcsolatok korlátozottak.

Világ -> atlasz irány (feltöltés)
Atlasz -> világ irány (letöltés)
Atlasz területeinek felcsatolása távoli megosztásként
git, svn, bazaar

Grafikus használat

A fejgépen van néhány grafikus program telepítve. ezek használatához az SSH protokoll grafikát átvívő üzemmódját kell használni. Példa:

munkaallomas:~$ ssh -n -X atlasz.elte.hu 'xterm'

Ez a megoldás nem túl gyors, komolyabb grafikát igénylő alkalmazások roppant lassúak lesznek. Néhány grafikont gnuplottal megnézni viszont használható.