Felhasználói eszközök

Eszközök a webhelyen


accessguide

Különbségek

A kiválasztott változat és az aktuális verzió közötti különbségek a következők.

Összehasonlító nézet linkje

Következő változat
Előző változat
accessguide [2013/01/30 12:56]
maulis létrehozva
accessguide [2023/04/15 18:50] (aktuális)
maulis http proxy részletezése (clarifying)
Sor 1: Sor 1:
 ====Az atlasz elérése, bejelentkezés==== ====Az atlasz elérése, bejelentkezés====
  
-Az atlasz.elte.hu elérése korlátozva van. Nem lehet bárhonnan elérni. Jelenleg az ELTE, a BME és az MTA hálózataiból lehet elérni. Ez a korlátozás igény szerint bővíthető bármely haza vagy külföldi egyetem/kutatóintézet hálózatával. Biztonsági okokból viszont nem szeretnénk túl nagy nyitást.+Az atlasz.elte.hu elérése korlátozva van. Nem lehet bárhonnan elérni. Jelenleg az ELTE, a BME és az MTA hálózataiból lehet elérni. Ez a korlátozás igény szerint bővíthető bármely hazai vagy külföldi egyetem/kutatóintézet hálózatával. Biztonsági okokból viszont nem szeretnénk túl nagy nyitást.
  
 ===Interaktív használat=== ===Interaktív használat===
-Interaktívan elsősorban és szinte kizérólag karakteresen (parancsoros) lehet használni. Valemekkora unix vagy linux tudás szükséges az atlasz használatához. Erősebb linux tudással több mindent lehet csinálni a gépen, kevesebb tudással kevesebbet.+Interaktívan elsősorban és szinte kizárólag karakteresen (parancsoros) lehet használni. Valamekkora unix vagy linux tudás szükséges az atlasz használatához. Erősebb linux tudással több mindent lehet csinálni a gépen, kevesebb tudással kevesebbet.
  
-SSH protokollal lehet belépni az atlasz.elte.hu néven elérhető [[headnode|fejgépre]].+SSH protokollal lehet belépni az atlasz.elte.hu néven elérhető [[loginnode|fejgépre]].
 A fejgép ssh kulcsának lenyomata:  A fejgép ssh kulcsának lenyomata: 
 <code> <code>
Sor 12: Sor 12:
 </code> </code>
  
-Lehetséges SSH publikus kulccsal is belépni az atlaszra, nem kell feltétlen a jelszó. Kerberos tickettel jelenleg nem lehet belépni az atlaszra, de az atlaszról a caesar login gépére igen. (Az atlasz csak félig kerberizált.)+Lehetséges SSH publikus kulccsal is belépni az atlaszra, nem kell feltétlen a jelszó. Kerberos tickettel jelenleg nem lehet belépni az atlaszra. (Az atlasz csak félig kerberizált.)
  
 ===File feltöltés, letöltés, file-ok elérése=== ===File feltöltés, letöltés, file-ok elérése===
-Az atlasz csak ssh protokolon érhető el. az atlaszon nincsen sem webszerver, sem ftp szerver. +Az atlasz csak ssh protokollon érhető el.  Csak a ELTE, BME és az MTA hálózataiban lévő gépekről érhető el. Az atlaszon nincsen sem web szerver, sem ftp szerver. 
-Az atlaszon a home (a /users hiercarchia) és a projectterület (a /project hierachia) minden belső node-on ugyanúgy látszik, a fejgépen is, a számoló node-okon is. Viszont a számoló node-on lévő /tmp az lokális, minden számoló node-on van egy, de ezek különböznek. A lokális adataidat a feldolgozás befejeztével mentsd el a home vagy a project területre.+Az atlaszon a home (a /users hierarchia) és a project terület (a /project hierarchia) minden belső node-on ugyanúgy látszik, a fejgépen is, a számoló node-okon is. Viszont a számoló node-on lévő /tmp az lokális, minden számoló node-on van egy, de ezek különböznek. A lokális adataidat a feldolgozás befejeztével mentsd el a home vagy a project területre
 +Az atlasz tűzfal mögött van, az indítható kapcsolatok korlátozottak.
  
 ==Világ -> atlasz irány (feltöltés)== ==Világ -> atlasz irány (feltöltés)==
-  * Ha az adat egy webszerveren vagy egy ftp szerveren van, akkor az atlaszon interaktivan kiadott ''wget'' paranccsal az másolható az atlaszra. +  * Ha az adat egy külső web szerveren vagy egy ftp szerveren van, akkor az atlaszon interaktívan kiadott ''wget'' vagy ''curl'' paranccsal az másolható az atlaszra
-  * Ha az adat egy elérhető szerveren vagy munkaállomáson van (ELTE, a BME és az MTA hálózatai) akkor onnan ''sftp'' vagy ''scp'' (windows alatt winscp) paranccsal lehet az adott adatot felmásolni. Ilyen esetben javasolt a fejgép helyett az [[sftp|sftp.atlasz.elte.hu]] használata. +  * A http_proxy és a https_proxy változók élnek, sok kliens program ezekből rendben veszi a proxy beállítást. Várhatóan egy http(s) protokolt használó kliens külön konfigurálás nélkül működik a fejgépről. 
-  * Ha az adat nics egy elérhető szerveren (pl otthon van) akkor elöbb egy elérhető szerverre kell felmásolni.+  * Egyéb http protokolon kummunikáló kliensnek meg kell adni http proxy beállítást: 192.168.65.254:3128 userid, jelszó nincs. Https esetén ugyanez
 +  * Ha az adat egy hálózatilag elérhető szerveren vagy munkaállomáson van (ELTE, a BME és az MTA hálózatai) akkor onnan ''sftp'' vagy ''scp'' (windows alatt winscp) paranccsal lehet az adott adatot felmásolni. Ilyen esetben javasolt a fejgép helyett az [[sftp|sftp.atlasz.elte.hu]] használata. 
 +  * Ha az adat nincs egy elérhető szerveren (plotthon van) akkor előbb egy elérhető szerverre kell felmásolni.
  
 ==Atlasz -> világ irány (letöltés)== ==Atlasz -> világ irány (letöltés)==
-  * csak az sfpt/scp protokolok használhatóak. +  * Csak az sftp/scp protokolok használhatóak
 +  * Az atlaszról belülről nem lehet indítani az scp/sftp parancsokat. 
 +  * Valami külső szerverről vagy munkaállomásról kell indítani az sftp/scp parancsokat.
   * Ha az adat célja nem egy elérhető szerver, akkor valami elérhető szervert közbe kell iktatni (pl. egy tanszéki szervert).   * Ha az adat célja nem egy elérhető szerver, akkor valami elérhető szervert közbe kell iktatni (pl. egy tanszéki szervert).
  
 ==Atlasz területeinek felcsatolása távoli megosztásként== ==Atlasz területeinek felcsatolása távoli megosztásként==
-  * Az ELTE, BME és az MTA hálózataiban lévő számítógépről sshfs megoldással többen is használják az atlaszon lévő területeiket. Ekkor sshfs célként az [[sftp|sftp.atlasz.elte.hu]] javasolt, annak lényegesen nagyobb rendelkezésreállása miatt.+  * Az ELTE, BME és az MTA hálózataiban lévő számítógépről sshfs megoldással messziről is használják az atlaszon lévő területeiket.
  
 +== git, svn, bazaar ==
 +  * Amennyiben a repository elérhető http vagy https segítségével, úgy a git alapértelmezetten működik, mert a proxy konfigurációt megkapja a http_proxy változóból. Speciálisabb esetben esetleg be kell állítani külön.
 +  * Amennyiben más protokol szükséges, úgy sajnos az atlasz nem lát ki. Kerülő megoldásként javasolt az atlaszon belüli területek sshfs protokollal felcsatolása egy munkállomásra, és ott használni a git/svn/bazaar programokat.
  
 ===Grafikus használat=== ===Grafikus használat===
-A fejgépen van néhány grafikus program telepítve. ezek használatához az SSH protokol grafikát átvívő üzemmódját kell használni. Példa:+A fejgépen van néhány grafikus program telepítve. ezek használatához az SSH protokoll grafikát átvívő üzemmódját kell használni. Példa:
  
 munkaallomas:~$ ssh -n -X atlasz.elte.hu 'xterm' munkaallomas:~$ ssh -n -X atlasz.elte.hu 'xterm'
  
-Ez a megoldás nem túl gyors, komolyabb grafikát igénylő alkalmazások roppant lassúak lesznek. Néhány grafikont gnuplottal megnézni viszont hatékony.+Ez a megoldás nem túl gyors, komolyabb grafikát igénylő alkalmazások roppant lassúak lesznek. Néhány grafikont gnuplottal megnézni viszont használható.
accessguide.1359546998.txt.gz · Utolsó módosítás: 2013/01/30 12:56 szerkesztette: maulis