Felhasználói eszközök

Eszközök a webhelyen


swintro

Ez a dokumentum egy előző változata!


A szoftverkörnyezet bemutatása

Nincs mentés! Mindenki maga gondoskodjon a pótolhatatlan adatai védelméről, mentéséről. →nobackup

Az atlasz név alatt jelenleg 59 darab számoló node szolgál. Ezen kívül egy kiemelt szerver, a fejgép. A fejégpre lehet bejelentkezni, a fejgépen lehet programokat fordítani, tesztelni. A többi gép a nagy számításigényű programok futtatására (tehát számolásra) szolgál.

A rendszeren Linux fut. Pontosabban Debian GNU/Linux. A rendszer használatához Linux parancssoros felhasználói ismeretek szükségesek. A felhasználók nem rendelkeznek 'root' jogosultsággal, minden konfigurációt és installációt szolgáltatásként végzünk. Ha valami programra szükség van, azt levélbeni jelzés után, amint lehet, felrakjuk.

Felhasználói adatok

Mentés nincs. A felhasználói HOME directoryk a /users/ alatt találhatók. Léteznek speciális, külön igényelt projectterületek a /project/ alatt. Ezek a területek a fejgép alól, valamint az összes számoló node alól elérhetőek. A tárterület NFSv3 protokollal van megosztva.

Átmeneti területek

Nincsen általánosan, mindenhonnan elérhető scratch terület. Minden számoló node-ban van /tmp/, ami átmeneti file-ok tárolására szolgál. Az itt található adatok job futásának végekor törlődnek, törlődhetnek.

/tmp/ mérete
  • A hpc2009 részben (cn01..cn44) nincs belső diszk, így a /tmp/ a memóriából foglal helyet. Nagyobb mennyiségű adat tárolására nem alkalmas. 8 GiB a maximális mérete.
  • A hpc2005 részben (blade01..blade12) van /tmp/ ez pedig egy 72 Gbyte-os belső diszk. Mirror/stripe nélkül.
  • A flocking partícióban a big01 -en cca 4 TB lehet a /tmp, a fat01 és fat02 gépeken cca 700 GB.
Speciális rendszerterületek
  • A Debian oprendszeren kívüli, egyedi telepítésű szoftverek a /usr/local/ valamint a /opt/ alatt találhatóak. Ezek a directoryk a fejgépről, és minden számoló node-ról ugyanúgy érhetőek el.
A fejgép és a számoló node-ok oprendszere

Mind a fejgép, mind a számoló node-ok Debian GNU/Linux alapúak. A fejgép konfigurációja lehelletnyit eltér a számoló node-ok konfigurációjától. Minden számoló node pontosan ugyanúgy van konfigurálva, mindegyiken ugyanazt a szoftverkörnyezetet lehet elérni.

Felhasználói csoportok
  • hpc csoport: normál felhasználók, minden erőforrást elérnek.
  • pvm csoport: PVM oktatásban részt vevő gyakvezérek.
  • pvm-students csoport: PVM oktatásban részt vevő hallgatók. Csak a hpc2005 részt érik el (blade01..blade12), valamint egyéb erőforrásaik is korlátozva vannak.
  • sun10k csoport: a hpc csoport régi neve.

Ez a felosztás az operációs rendszer szempontjából érdekes, és nem érinti az egy feladat/project szerint szerveződő csportosítást.

Feladat/project szerinti csoportos munkára és közös tárterületre van lehetőség. E-mailen kell igényelni.

swintro.1359549375.txt.gz · Utolsó módosítás: 2013/01/30 13:36 szerkesztette: maulis